Moderné inovácie v rómskych osadách – samozrejme!

Nelegálne bývanie bez priameho napojenia na vodovod či elektrinu znamená síce katastrofálne podmienky pre život, súčasne však žiadne finančné výdavky. Najväčšiu hrozbu udržateľnosti zlepšovania bývania pre rómske rodiny je prudký nárast nákladov za energie. Napojenie na vodu, kanalizáciu či elektrinu prináša do rodinného rozpočtu novú položku vo výške okolo 100 euro, čo značí pre mnohých minimálne polovicu až tri štvrtiny celého rodinného príjmu.

 

Je preto prirodzené hľadať energetické riešenia, ktoré by vedeli rodinný rozpočet čo najviac odľahčiť. Už pomerne štandardným riešením na úsporu elektrickej energie sú solárne panely. Zabezpečujú tak takmer nulové náklady, avšak je potrebná relatívne vysoká vstupná investícia. Pre potreby rodinných domov v Rankovciach je to napríklad viac než polovica nákladov celej stavby.

 

Avšak našli sme veľkého priateľa a podporovateľa.

Firma RMC s.r.o. sa už 6 rokov venuje výskumu elektrární na báze obnoviteľných zdrojov energie, ktoré sú určené pre aplikácie vedúce k zvýšeniu kvality života ľudí.

Prototyp fotovoltickej elektrárne, postavený na dome jednej z našich rodín je vybavený vlastným akumulátorom. V období od marca do októbra dokáže dodať 4 až 7 kWh elektrickej energie denne, v zimných mesiacoch od novembra do februára sú to 1 až 3 kWh denne.

Pre lepšiu predstavivosť: v letných mesiacoch dodá elektráreň dostatok energie na napájanie chladničky, televízora, domácej vodárničky, desiatich úsporných LED žiaroviek a prípadne aj ohriať v malej rýchlovarnej kanvici 5 litrov vody.

V zimných mesiacoch môže napájať vodárničku, televízor (2 hodiny denne) a 10 LED žiaroviek. Pri poklese zásoby energie v batériách sa obmedzí dodávka energie do zásuviek, pričom svetlá sú zásobované ďalšie dva dni. Elektráreň je diaľkovo monitorovaná, čo slúži na lepšie poznanie práce elektrárne, ako aj správania sa odberateľov energie.

K elektrárni bolo pripojené aj osvetlenie dvoch ďalších susedných domov, aby si mohli ich obyvatelia tiež vychutnať každý večer čaro elektrického svetla.

Ďakujeme!