Rodinný dom pre Rankovce č.3

Problémom inovácií je, že v bežnom živote sa často nevedia uchytiť. Špeciálne podmienky, v ktorých sme náš nápad “vypiplali” a dali mu všemožnú starostlivosť, nie je možné škálovať. O to viac sa teším, keď vidím, ako sa v Rankovciach každý rok posúvame a projekt svojpomocného bývania funguje samostatnejšie. V roku 2017 sme prekročili naše limity a aktívne zapojili do procesov ďalších 13 rodín a ďalšieho architekta a stavebného koordinátora.13 rodín splnilo všetky náročné podmienky: 12 rokov si sporilo peniaze na vkladnú knižku, vyriešili všetky dlhy a exekúcie, dbajú, aby deti chodili do školy a pravidelne sa zapájajú do komunitných aktivít.

13 nových rodinných domov sa už dá nazvať aj “developerský projekt”. Vytvárajú novú štvrť, ďalšiu novú ulicu. Je dôležité rozmýšľať nie len nad tým, kto bude s kým susediť, ale ako bude celá nová štvrť napojená na zvyšok obce a akú vybavenosť bude ponúkať. V realizácií je už komunitná záhrada, naplánovaná základná škola a autobusová zastávka.

IMG_0162.JPG

RANKOVCE1.001.jpg

 

Koncepcia domčeka zostáva rovnaká. Tentokrát však chceme skúsiť 1poschodové objekty (bungalovy), s možnosťou rozširovať sa vzad.  Vzhľadom na novú lokalitu meníme i pôdorys. 7x7m by malo poskytnúť všetko, čo nové rodiny potrebujú: spálňu, kuchyňu, kúpeľňu a dennú miestnosť. A samozrejme, zádverie a závetrie.

Od 1.1.2016 platia nové technické normy na výstavbu obytných budov. Sprísňuje sa teplo-technická norma, tj. je treba väčšia potreba tepelnej izolácie objektov. Dobrá správa pre životné prostredie – znižujeme nároky na kúrenie v zime, horšia pre naše peňaženky – navyšuje sa rozpočet stavby o minimálne štvrtinu. Čiastočnou výnimkou zo sprísňovania tvoria objekty do 50m2, ktoré nepotrebujú energetický certifikát. I keď vždy navrhujem stavby v súlade so všetkými zásadami pasívnej architektúry, ušetríme tak aspoň v tomto prípade aspoň financie na energetický posudok.

Jednotlivé projektové dokumentácie na stavebné povolenie spracováva pán inžinier Puskas. Stojí aj za veľkým úspechom – napriek sprísňovaniu noriem a teda aj rozpočtu, s jeho odbornými radami sa nám podarilo dostať rozpočet za stavbu na 8000euro, hurá!

 

Zadanie: 13 rodinných domov v Rankovciach, ktoré sa budú stavať svojpomocne 

Klient: 13 rodín s obmedzeným rozpočtom a limitom v zmene stavby v procese 

Rozpočet: 9000 euro/dom 

Výstavba: 2017- 2019 

model 7x7.jpg

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s